| Please Note | Delivery from the nearest warehouse in USA |
|---|---|
| Brand | Unbranded |
| Material | Steel, PVC, Alloy Steel |
| Process | Galvanized |
| Style | Modern |
| Color | Silver+Black |
| Assembly Required | No |
| Operation Type | Manual |
| Horizontal Traction Force | 5T/11023 lbs |
| Vertical Load Capacity | 2 T/ 4409 lbs |
| Steel Wire Rope Diameter | Φ6.0 mm/ 0.23 in |
| Steel Wire Rope Length | 3m/9.84 ft |
| Product Size | 68*12.5*9.5 cm/26.77*4.92*3.74 in |
| Package Size | 67.45*13.3*9.5 cm/26.56*5.24*3.74 in |
| Gross Weight | 5.42 kg/11.95 lbs |
| Net Weight | 5.15 kg/ 11.35 lbs |
| ✨Shipping Notice | Shipment from local warehouse in USA |
| 😊Please Note | Delivery within 1 working day |
| Manufacturer Warranty | 3 Years |
Check the listing for details. 5 Ton Hand Puller Heavy Duty Winch Pull Hoist Come Along Cable 3 Hooks 2 Gear US. Color: Silver+Black, Condition: New. Listed at 52.71 USD. 1 Power Puller. Step 2: Flip the handle to the opposite side, hold the trigger simultaneously, and the wire rope can be pulled out. Step 3: Reset the handle, switch the pawl spring back to the original position to lock the pawl.