| Brand | Unbranded |
|---|---|
| Color | White |
| Dehydrator Fan Location | Top Mount |
| Features | BPA Free, Dishwasher Safe, Programmable |
| Item Diameter | 13.5 in |
| Item Height | 14 in |
| Item Weight | 4.25 lbs |
| Item Width | 9.88 in |
| Number of Trays | 5 |
| Power | 400 W |
| Power Source | Electric |
| Shape | Round |
| Type | Food Dehydrator |
| Unit Type | Unit |
Check the listing for details. 5 Tray Food Dehydrator Jerky Maker Expandable Quiet Powerful Fan Drying Machine. Color: White, Condition: New. Listed at 54.46 USD. The FD-38 Food & Jerky Dehydrator is perfect for a beginner or an experienced jerky maker! The clear top cover lets you conveniently watch the drying process. Food Dehydrator Dehydrator for Food Jerky Fruits Herbs Veggies 5 Trays 240W.