| Brand | Unbranded |
|---|---|
| Type | Food Dehydrator |
| Number of Trays | 5 |
| Material | ABS, PPS, PP |
| Color | Mint Green |
| Process | Frosted |
| Style | Modern |
| Shape | Rectangular |
| Mount Type | Countertop |
| Assembly Required | No |
| Power Source | Corded Electric |
| Plug Type | US Standard |
| Display Screen Type | LED |
| Is Dishwasher Safe | No |
| Number of Tiers | 5 |
| Voltage | 110V, 60Hz |
| Power | 200W |
| Temperature Range | 35-80°C/95-176℉ |
| Time Range | 0-24 Hours |
| Each Tray Load Capacity | Approx. 1kg/2.2 lbs |
| Power Cord Length | 1.2m/3.94ft |
| Gross Weight | 1.7kg/3.75lbs |
| Net Weight | 1.3kg/2.87lbs |
| Product Size | 25.3*24*20cm/9.96*9.45*7.87in |
| Package Size | 28.7*27.5*25cm/11.3*10.83*9.84in |
Check the listing for details. 5 Trays Food Dehydrator Machine 200W Adjustable Timer Fruit Drying Machine ABS. Color: Mint Green, Condition: New. Listed at 37.71 USD. Made of high-class materials, it is compact and easy to observe the drying process. 1 Food Dehydrator. Power: 200W. TypeFood Dehydrator. Efficient Drying : The 200W power, high-performance fan, and 360° heat circulation enable it to remove excess water from food and evenly dry the food in a short period, maintaining food nutrition and taste while extending its shelf life.