| QTY | 1PCS(5-Trays Food Dehydrator Machine) |
|---|---|
| Energy Star | Compliant |
| Timer adjust | 1-72 hours |
| Model | Food Dehydrators |
| Number of Trays | 5 |
| Color | White |
| Brand | Unbranded |
| Power Source | Electric |
| Power | 160 W |
| Material | ABS + PP (Food Grade) |
| Heating System | 3D Hot Air Circulation |
| Type | Food Dehydrator |
| Shape | Rectangular |
| Features | Adjustable, Digital Timer, Timer, 5 Layer Large Capacity, Adjustable Temperate |
| Voltage | 110-127V |
| Number of Settings/Programs | 1 |
| Rated frequency | 50-60HZ |
| Item Diameter | 24x19x21cm/9.45x7.48x8.27inch |
Check the listing for details. 5-Trays Food Dehydrator Machine Adjustable Temperature for Jerky/Fruit/Vegetable. Color: White, Condition: New. Listed at 33.99 USD. 5 Layers of Trays: This 5-tier food dehydrator machine allows you to dehydrate multiple types of fruits and vegetables simultaneously. Transparent trays enable easy monitoring of the food status without opening the lid.