| Restocking Fee | No |
|---|---|
| Return shipping will be paid by | Buyer |
| All returns accepted | Returns Accepted |
| Item must be returned within | 14 Days |
| Refund will be given as | Money Back |
| Expiration Date | Does Not Apply |
| QUANTITY | ONE (1) FLOOR SCRAPER w/ 3 EXTRA BLADES PER ORDER |
| Custom Bundle | No |
| MPN | 93292 |
| Bundle Listing | No |
| Equipment Type | Floor & Window Scraper |
| Modified Item | No |
| Brand | Central Forge |
| HANDLE LENGTH | 14" LENGTH |
| BLADE WIDTH | 5" width |
| Model | 14.5" FLOOR AND WINDOW SCRAPER WITH 4 SHARP BLADES |
| APPLICATIONS | FLOORS, GLASS, WINDOWS, WALLS, etc |
| ITEM NAME | FLOOR SCRAPER WITH 5" BLADE & 12" HANDLE |
| TOTAL LENGTH | 14 1/2" total length |
| Country/Region of Manufacture | China |
| MATERIAL | METAL |
Check the listing for details. 5" Wide Heavy Duty FLOOR & WINDOW & WALL SCRAPER Razor shArp Blade w/ 14" handle. Condition: New. Listed at 27.99 USD. 5" Wide Heavy Duty FLOOR & WINDOW & WALL SCRAPER Razor shArp Blade w/ 14" handle/ USA SELLER ‼️ 🇺🇸 🔺D E T A I L S 🔻 ▪️Quickly remove flooring, mastic and adhesive with this durable 5 in. floor scraper. Also great for removing wallpaper, decals and stickers. The easy-to-replace 5 in. blade clears a wide swath while the long 14 in. handle provides better leverage and reach. ▪️Remove flooring, mastic and adhesive ▪️Easy-to-replace 5 in. blade clears a wide swath ▪️D-shaped rubber grip for comfort and control ▪️Durable steel tubing and aluminum construction ▪️Long 14 in. handle for better leverage and reach