| Brand | Lighthouse LEDs |
|---|---|
| MPN | EB-3MMLEDBEZELCHROME |
| Type | LED Bezel / Holder |
| Sub-Type | 3mm Metal LED Holder |
| Family | 3mm LED Bezel/Holder |
| Manufacturer | Lighthouse LEDs |
| Model | 3mm LED Chrome / Silver Bezel |
| LED Color | Fits 3mm LEDs |
| Lens Shape | Round |
| Lens Surface | N/A (holder) |
| Mounting Style | Through-Hole Panel Mount |
| Configuration | Single LED holder |
| Number of LEDs | 1 |
| Number of Pins | 0 |
| LED Material | Metal |
| Material | Metal |
| Color | Chrome / Silver |
| Country of Origin | China |
| Packaging | Bag |
| Standard | RoHS Compliant |
| Function | Panel Mount 3mm LED, Display Bezel, Indicator Mount |
| Applications | Car Dash, Game Console, Control Panel, Arcade Cabinet |
| Compatible With | 3mm Standard LEDs, 3mm Pre-Wired LEDs |
| Features | Includes Holder, Lock Ring, Insert. Clean Finish |
| Search Keywords | 3mm LED holder chrome / silver bezel mount |
| Also Known As | 3mm LED bezel / 3mm LED ring / panel mount holder |
| RoHS Compliant | Yes |
| Lead Free | Yes |
| Custom Bundle | No |
| Modified Item | No |
| Unit Quantity | 5 |
| Unit Type | Unit |
Check the listing for details. 5 x 3mm LED Bezel Holder Mount Chrome / Silver Through-Hole Panel Display Case. Color: Chrome / Silver, Condition: New, Made in China. Listed at 9.99 USD. Specs: Fits standard 3mm round LEDs (and 3mm pre-wired LEDs). Through-hole panel mount style. Quick install — drill the panel hole, insert from the front, secure with the lock nut from behind. Each holder includes the bezel ring, lock nut, and plastic insert — everything you need for a clean, panel-mounted LED installation.