| Restocking Fee | No |
|---|---|
| Return shipping will be paid by | Seller |
| All returns accepted | Returns Accepted |
| Item must be returned within | 30 Days |
| Refund will be given as | Money back or replacement (buyer's choice) |
| Number of Items in Set | 5 |
| Item Diameter | 5 in |
| Color | Blue |
| MPN | Does not apply |
| Material | Silicon Carbide and Zirconia Alumina |
| Item Length | 5 in |
| Suitable For | Angle Grinder |
| Brand | SATC |
| Type | Sanding Disc |
| Arbor Size | 7/8 inch |
| Manufacturer Warranty | 2 Years |
| Grit | 46 |
| Item Height | 3.94 in |
| Sanding Grade | Coarse |
| Model | Poly Strip Disc |
| Features | Easy and Rapid Stripping |
| Package Quantity | 5 |
| Backing Material | Reinforced Fiberglass |
| Bonding | Phenolic Resin |
| Application | Removal of Paint and Rust |
| Abrasive Material | Silicon Carbide |
| Item Width | 5 in |
| Item Weight | 2 lb |
Check the listing for details. 5" x7/8" Blue Strip Clean Disc Paint Stripping Rust Remover Sanding Wheels 5PACK. Color: Blue, Condition: New. Listed at 28.99 USD. Store Categories Store Categories Cut Off Wheels Flap Discs Hook & Loop Sanding Discs Roll Lock Sanding Discs PSA Sanding Discs & Rolls Sanding Belts Detail Sander Sandpaper Sharpening Stone Sandpaper Sheets Sanding Sponge Resin Fiber Discs Flap Wheels Drill Bits Household Cleaning Tools Sanding Drum & Sleeves Set Polishing Wheels Rotary Tool Accessories Sander Replacement Pad Other 5PCS 5" x7/8" Blue Strip Clean Disc Paint Stripping Rust Remover Sanding Wheels Product Description Overview The SATC Blue Stripping Disc is ideal for cleaning and stripping paint, wood and metal surfaces. Consists of extra coarse silicon carbide mineral, phenolic resin and reinforced nylon fiberglass web backing, SATC paint and rust removal disc features easy and rapid stripping, durable and long life, eco-friendly, safe, and multi-use. Above all, simply attach to your angle grinder, blue stripping disc will not cause damage and leaves a smooth and uniform surface. Features [EASY AND RAPID STRIPPING] Benefit from high hardness silicon carbide mineral and extra coarse grain, SATC blue stripping disc achieves sharp to cuts fast to save your time [DURABILITY AND LONGEVITY] Sharp grain is intertwined with phenolic resin elastomer, adhering well to the reinforced nylon fiberglass web backing. The blue stripping disc lasts a really long life and longer than black [SMOOTH REMOVING RESULT] SATC paint and rust remover wheel strips the surface off and leave smooth and uniform [SECURITY AND NO DAMAGE] No sparks, no abrasives flying, low noise, easy on the material underneath but doesn’t cause much damage like a flap disc or wire wheel [ECO–FRIENDLY] Self-cleaning and excellent for surface preparation, conditioning and finishing [MULTI-USE] Blue paint and rust remover wheel is used for removal of paint, wood, weld lines and weld splatter, scaling and oxidation, glue and other adhesives, surface preparation in auto body shops Specifications Color: Blue Material: Silicon Carbide Mineral, Reinforced Fiberglass Backing, Phenolic Resin Abrasive: Silicon Carbide Grit: Extra Coarse Dimensions: 5 in Arbor Size: 7/8 in Max RPM: 11,000 Package Included:5 x Blue Stripping Discs About SATC Payment Shipment Returns Policy Customer Service About SATC SATC is a professional manufacturer of abrasive tools with 20 years. We exceedingly focus on product quality and customer experience, committed to providing customers with the most cost-effective products and first-class services. Payment PayPal Preferred: Credit or debit card through PayPal Shipment Every item is eligible for Free Shipping Shipment within 2 business day Most items ship via USPS First Class, USPS Mail and UPS Surepost International/Alaska/Hawaii/US Protectorates/APO/FPO/PO Box Shipping is not supported for now Returns Policy 30-day no-hassle return policy on most items Select the item you want to return and choose the appropriate reason code Please keep the label on the package or it may be difficult for the warehouse to identify the item Customer Service Quick response within 24 hours If you have any questions about product details and usage, please feel free to contact us Copyright © 2021 Dianxiaomi