| Country of Origin | United States |
|---|---|
| Current Rating | 7.5 A |
| Item Length | 50 ft |
| Wire Gauge | 14 AWG (1.6 mm) |
| Brand | Nassau |
| Sheath Color | Black |
| Insulation Material | Ethylene Propylene Diene Monomer (EDPM) |
| Wire Style | Stranded |
| Voltage | 600 V |
| Conductor Material | Copper |
| Resistance Properties | Oil Resistant, Sunlight Resistant, Ozone Resistant, Weather Resistant, Water Resistant |
| Application | Portable Tools, Equipment, Industrial Equipment, Appliances |
| Number of Conductors | 12 |
Check the listing for details. 50' 14/12 SOOW Portable Power Cable Flexible CPE Jacket Black 600V. Condition: New, Made in United States. Listed at 290.00 USD. SOOW Power Cable. Jumper Cable. Bus Drop Cable. Aluminum URD Cable. Aluminum Service Drop Cable. Belden Cable. • Black CPE Jacket. Diesel Locomotive Cable.