| Country of Origin | United States |
|---|---|
| Model | Surface Conditioning Discs |
| Material | Non-Woven |
| Number of Items in Set | 50pcs per order |
| Abrasive Material | Aluminum Oxide |
| Color | Maroon |
| Maximum RPM | 25,000 RPM |
| Disc Type | Quick Change Disc |
| Brand | yibei-tech |
| Abrasive Type | Non-Woven |
| MPN | YI204981T |
| Item Length | 2 in |
| Item Diameter | 2 in |
| Bonding | Cured Adhesive Resins, Resin Over Resin |
| Sanding Grade | Medium |
| Attachment Type | TR (Plastic Button) |
| Item Weight | 1 lb |
| Backing Material | Nylon Scrim |
| Recom. RPM | 3800-5000 RPM |
Check the listing for details. 50× 2 inch Medium Surface Conditioning Discs Roll Lock Die Grinder Sanding Pads. Color: Maroon, Condition: New, Made in United States. Listed at 17.83 USD. Description: Open-Web Construction of Non-Woven Cloth: Non-woven cloth consists of a web of nylon fibers, which are bonded together and saturated with abrasive grains. This produces a cushioned, three-dimensional material that is pliable, flexible and very long-lasting. The unique construction helps resist loading, run cool, allowing for consistent finishes, and also extend the life of the disc Quality Imported Nylon Fibers Material and Aluminum Oxide Abrasive: European imported nylon fibers material and sharp aluminum oxide abrasive, provides faster cut rate for consistent finish and higher performance than competitive discs Thicker Disc: Our non-woven surface conditioning discs are thicke.