| Grit (ANSI) | 36 |
|---|---|
| Abrasive Material | Aluminum Oxide |
| Maximum RPM | 25000 |
| Color | Red |
| Disc Type | Quick Change Disc |
| Item Length | 2 in |
| Brand | yibei-tech |
| Suitable For | Air Die Grinder, Handheld Disc Sander, Drill, Rotary Tool |
| MPN | YI294952T |
| Bonding | Resin Over Resin |
| Attachment Type | TR (Plastic Button) |
| Backing Weight | X-Weight |
| Warranty | 1 Year |
| Package Quantity | 50 |
| Compatible Devices | Die Grinder |
| Item Width | 2 in |
| Item Diameter | 2 in |
| Material | High Strength Plastic Backing |
| Model | 2 inch Roll Lock Sanding Disc |
| Grit Type | Medium |
| Backing Material | 2-Ply Polyerster Cloth |
| Item Weight | 1 lb |
| Sanding Grade | Coarse, Very Coarse |
Check the listing for details. 50× 36 Grit 2" roll Lock Quick Change Discs Set Sanding Discs Maximum 25,000 RPM. Color: Red, Condition: New. Listed at 16.21 USD. Specification: Item Length: 2 in Suitable For: Air Drill, Drill, Air Die Grinder, Handheld Disc Sander Grit: 36 Bonding: Resin Over Resin Abrasive Material: Aluminum Oxide Item Width: 2 in Maximum RPM: 25,000 Item Diameter: 2 in Color: Red Material: Aluminum Product Dimensions: 2"L × 2"W Compatible Devices: Die Grinder Grit Type: Medium Disc Type: Quick Change Disc Sanding Grade: Medium Package Quantity: 50 Attachment Type: TR (Plastic Button) Sanding Grade: Coarse, Very Coarse Model: 2 inch Roll Lock Sanding Disc Material: High Strength Plastic Backing .