| Brand | Uxcell |
|---|---|
| Thermocouple Type | K |
| Type | K Type |
| Probe Length | 150mm/ 5.9" |
| Probe Diameter | 6mm/ 0.24" |
| Handle Size | 130 x 15mm/ 5.12" x 0.59"(L*Dia) |
| Curved Head Size | 40 x 15mm/ 1.57" x 0.59"(L*Dia) |
| Product Name | Surface Thermocouple |
| Yellow Cable Length | 35cm/13.8"(Not Stretch) |
| Temperature Measurement Range | -50 to 500 Celsius |
| Country of Manufacture | CHINA |
| Model | NR-81533B |
| Main Color | Yellow, Black, Silver Tone |
| Material | Plastic & Metal |
| Net Weight | 104g |
| Package Content | 1 x Surface Thermocouple |
| California Prop 65 Warning | Cancer and Reproductive Harm - www.P65Warnings.ca.gov - |
| UPC | 712662868873 |
Check the listing for details. -50-500 Celsius K Type Curved Head Temperature Sensor Surface Thermocouple Probe. Condition: New. Listed at 21.08 USD. Description: NR-81533B model,K Type, Handheld Surface Thermocouple Probe. The temperature measurement range is -50 to 500 Celsius. It can be used to measure the surface temperature of the dies, , flat glass ware, aluminum manufacturing, bearings and other solid.