| Grit (ANSI) | 60 |
|---|---|
| Abrasive Material | Aluminum Oxide |
| Maximum RPM | 23000 |
| Color | Red |
| Disc Type | Quick Change Disc |
| Item Length | 2 in |
| Brand | yibei-tech |
| Suitable For | Air Die Grinder, Handheld Disc Sander, Drill, Rotary Tool |
| MPN | YI294959T |
| Bonding | Resin Over Resin |
| Backing Weight | X-Weight |
| Warranty | 1 Year |
| Package Quantity | 50 |
| Compatible Devices | Die Grinder |
| Item Width | 2 in |
| Item Diameter | 2 in |
| Grit Type | Medium |
Check the listing for details. 50× 60 Grit 2" roll Lock Quick Change Discs Set Sanding Discs Maximum 23,000 RPM. Color: Red, Condition: New. Listed at 14.29 USD. Specification: Item Length: 2 in Suitable For: Air Drill, Drill, Air Die Grinder, Handheld Disc Sander Grit: 60 Bonding: Resin Over Resin Abrasive Material: Aluminum Oxide Item Width: 2 in Maximum RPM: 23,000 Item Diameter: 2 in Color: Red Material: Aluminum Product Dimensions: 2"L × 2"W Compatible Devices: Die Grinder Grit Type: Medium Disc Type: Quick Change Disc Sanding Grade: Medium Package Quantity: 50 Application: Grinding, Grinding/Sanding, grinding, blending, deburring, and finishing on wood or metals Description: .