| Air Volume (CFM) | 50 |
|---|---|
| Amperage (amps) | 0.32 |
| Color/Finish | White |
| Duct Compatible Sizes | 3 in |
| Features | Low Profile Grill,No Cut Installation,Roomside Installation |
| Grill Shape | Square |
| Housing Material | Metal |
| Included | Hardware |
| Installation Type | Ceiling,Wall |
| Maximum Room Size (sq ft) | 50 |
| Mount Type | Semi-Flush Mount |
| Pack Size | 1 |
| Product Weight (lb) | 5.25 lb |
| Returnable | 90-Day |
| Room Size | Small Room Fan |
| Voltage (V) | 120 V |
| Wattage (watts) | 38 |
| Manufacturer Warranty | 1 Year Limited |
| Housing Length (in) | 7.25 |
| Housing Width (in) | 7.5 |
| Product Height (in) | 5 in |
| Product Width (in) | 9.25 in |
| Country of Origin | China |
| UPC | 705353784347 |
Check the listing for details. 50 CFM Quick Install Professional Ceiling and Wall Mount Easy Roomside Bathroom/. Condition: New, Made in China. Listed at 25.33 USD. Easy install bath fan from the roomside -no attic access required. ReVent's 50 CFM bathroom exhaust fan is designed with the Do It Yourself and Professional installer in mind. No cutting required. No attic access needed.