| Capacity (gallons) | 50 |
|---|---|
| Color/Finish | Black |
| Diverter Kit Included | No |
| Material | Polyethylene |
| Pack Size | 1 |
| Product Type | Barrel |
| Rain Barrel Features | Decorative,Garden Hose Compatible,Overflow system,Rust Proof Port |
| Product Depth (in) | 19 in |
| Product Height (in) | 34 in |
| Product Width (in) | 21 in |
| UPC | 313038638696 |
Check the listing for details. 50 Gal. Black Rain Barrel with Plastic Spigot. Condition: New. Listed at 127.48 USD. Our authentic oak barrel texture is molded into each plastic rain barrel and will not fade, rot or risk insect infestation. The unique flat back design allows the rain barrel to sit flush against any wall and is equipped with a durable spigot with hose hook-up as well as a screen to keep out debris and insects.