| Brand | John Deere |
|---|---|
| Load Weight Capacity (lb) | 50 lb |
| Material | Plastic |
| Power Options | Battery |
| Returnable | 90-Day |
| Spreader Usage Type | Fertilizer,Grass Seed,Repellent,Weed Killer |
| Spreader type | Broadcast |
| Manufacturer Warranty | 3 year |
| Product Depth (in) | 31.9 in |
| Product Height (in) | 34 in |
| Product Length (in) | 31.9 in |
| Product Width (in) | 20 in |
| Spread width (in) | 96 |
| UPC | 744759486417 |
Check the listing for details. 50 Lbs. Push Broadcast Spreader for Seed and Fertilizer. Condition: New. Listed at 141.69 USD. Spreader Usage Type Fertilizer,Grass Seed,Repellent,Weed Killer. The John Deere 50 lbs. The plastic hopper construction and enclosed gearbox of this spreader ensure long-lasting use and durability. Ideal for spreading salt, grass seed and fertilizer.