| Country of Origin | United States |
|---|---|
| Brand | netuera |
| Abrasive Material | Aluminum Oxide |
| MPN | 614964 |
| Item Length | 2 in |
| Attachment Type | TR (Plastic Button) |
| Backing Material | Nylon Scrim |
| Model | Surface Conditioning Discs |
| Number of Items in Set | 50pcs per order |
| Disc Type | Quick Change Disc |
| Package Quantity | 50 |
| Maximum RPM | 25,000 |
| Item Weight | 1 lb |
| Item Diameter | 2 in |
| Item Width | 2 in |
| Sanding Grade | Fine |
| Material | Non-Woven |
| Recom. RPM | 3800-5000 RPM |
| Abrasive Type | Non-Woven |
| Bonding | Cured Adhesive Resins, Resin Over Resin |
Check the listing for details. 50 Pack 2" Fine Surface Conditioning Discs Roll Lock Grinder Sanding Pads New. Condition: New, Made in United States. Listed at 19.23 USD. Main Characteristics: Fast Cut Rate. Resist Loading. Run Cool. Predictably, Consistent, Uniform Finish. 2× Longer Lifespan than Conventional Non-Woven Discs. Quick and Easy Disc Change. Fine grit for final surface finishing on stainless, soft metals like aluminum, carbon steels, and titanium. Listing Description: .