| Number of Items in Set | 50pcs per order |
|---|---|
| Recom. RPM: | 3800-5000 RPM |
| Item Length | 2 in |
| Abrasive Type | Non-Woven |
| Suitable For | Air Drill, Angle Grinder, Drill, Angle Die Grinder, Straight Die Grinder, Air Die Grinder |
| Manufacturer Warranty | 2 Years |
| Voltage | / |
| Abrasive Material | Aluminum Oxide |
| Bonding | Cured Adhesive Resins, Resin Over Resin |
| Item Width | 2 in |
| Diameter | 2 in |
| Maximum RPM | 25,000 |
| Item Diameter | 2 in |
| Color | Blue |
| Material | Non-Woven |
| Brand | SATC |
| Type | Sanding Disc, Roll Lock Disc, Surface Conditioning Discs, Quick Change Disc, 2 inch Sanding Disc, Die Grinder Sanding Disc |
| Disc Type | Quick Change Disc |
| Sanding Grade | Fine |
| Model | Surface Conditioning Discs |
| Attachment Type | TR (Plastic Button) |
| Package Quantity | 50 |
| Backing Material | Nylon Scrim |
| Application | Grinding, Grinding/Sanding, Removing Paint,Rust,Oxides,Corrosion,Scale, Blending, Deburring, Cleaning, Finishing, Polishing, Surface Prep |
| Item Weight | 1 lb |
Check the listing for details. 50 Pack 2 Inch Non-Woven Roll Lock Sanding Discs Surface Conditioning Fine Grit. Color: Blue, Condition: New. Listed at 26.89 USD. • Fine Grit Finish: Ideal for light deburring, final surface preparation, and creating uniform surface profiles. Sanding Discs. Sanding Belts. Cut-Off & Chop Wheels. Flap Discs. • Mold and die maintenance.