| Restocking Fee | 20% |
|---|---|
| Return shipping will be paid by | Buyer |
| All returns accepted | Returns Accepted |
| Item must be returned within | 30 Days |
| Refund will be given as | Money Back |
| Item Width | 12 in |
| Item Height | 12 in |
| Item Depth | 2 in |
| Brand | Y&Y Decor |
| Type | Soft Close |
| Material | Steel |
| Features | Soft Closing |
| Featured Refinements | Soft Close Cabinet Hinge |
| MPN | Does Not Apply |
| Finish | Polished Nickel |
Check the listing for details. 50 Pack (25 Pairs) 1/2" OVERLAY SOFT CLOSE Face Frame Compact Cabinet Hinge. Condition: New. Listed at 57.99 USD. 50 Pcs (25 Pairs) - 1/2'' Overlay Soft Close Compact Concealed Hinges With Cam Adjustments Unique 6 way adjustments with soft closing One piece compant assembly with vertical screw adjustment,horizontal can adjustment and depth cam adjustment.Four mounting prongs securely wrap around the face frame. Product Details:Application: Face Frame Attachment Type: One Piece Soft Close: YesOverlay: 1/2" Opening Degree: 105 Dowels: Without Adjustment: Cam Adjustable Material: Steel Finish: Polished NickelMounting Screws: Included * Fast USPS Priority Mail Shipping