| Brand | Unbranded |
|---|---|
| Type | Corrugated Box |
| Shape | Rectangle |
| Length (Interior) | 6" |
| Height (Interior) | 2'' |
| Material | Paper |
| Features | Lightweight |
| Width (Interior) | 4" |
| Weight | 0.09lb |
Check the listing for details. 50 Pack 6x4x2 White Corrugated Shipping Mailer Packing Box Boxes Lightweight. Condition: New. Listed at 23.40 USD. The paper box were easy to assemble and the boxes were sturdy enough for your usage. The boxes are fairly thin on their own, these work fine as long as you put padding inside boxes. The cardboard is very sturdy and they are versatile with the ability to vary the thickness of the box.