| Compatible Brand | Drip Irrigation Fittings |
|---|---|
| Maximum Working Pressure | 25 psi |
| Item Diameter | 0.25 in |
| Color | Black |
| Maximum Flow Rate | 2 GPM |
| Compatible Model | Drip Irrigation Fittings |
| Material | Plastic |
| Product Dimensions | 1 X 4 X 7 Inches |
| Suitable For | Planted Rows, Trees, Shrubs, Gardens, Flower Beds, Groundcover |
| Installation Area | Garden (above ground) |
| Brand | Unbranded |
| Type | Connector |
| Control Style | Manual |
| Threaded Connection | Female 1/4 in |
| Number in Pack | 50 |
| Features | Adjustable Flow Rate, Self-Cleaning |
| Item Weight | 0.1 lb |
Check the listing for details. 50-Piece 1/4" Barbed Coupling Connectors for Efficient Drip Irrigation Systems. Color: Black, Condition: New. Listed at 10.79 USD. Each coupler enables you to easily connect or expand your irrigation network, ensuring your plants receive the right amount of water. 50-Piece 1/4" Barbed Coupling Connectors. Efficient Drip Irrigation Systems.