| Brand | yibei-tech |
|---|---|
| Abrasive Material | Aluminum Oxide |
| MPN | YI204988T |
| Item Length | 2 in |
| Attachment Type | TR (Plastic Button) |
| Backing Material | Nylon Scrim |
| Model | Surface Conditioning Discs |
| Number of Items in Set | 50pcs per order |
| Disc Type | Quick Change Disc |
| Package Quantity | 50 |
| Maximum RPM | 25,000 |
| Item Weight | 1 lb |
| Item Diameter | 2 in |
| Item Width | 2 in |
| Sanding Grade | Fine |
| Material | Non-Woven |
| Recom. RPM | 3800-5000 RPM |
| Abrasive Type | Non-Woven |
| Bonding | Cured Adhesive Resins, Resin Over Resin |
Check the listing for details. 50 Piece 2" Fine Surface Conditioning Discs Roll Lock Die Grinder Sanding Pads. Condition: New. Listed at 22.10 USD. Specification: Diameter: 2 inch Color: Blue Grit/Grade: Fine Disc Type: Quick Change Disc Abrasive Type: Non-Woven Abrasive Material: Aluminum Oxide Backing Material: Nylon Scrim Backing Weight: Y-Weight Bonding: Cured Adhesive Resins, Resin Over Resin Attachment Type: TR (Plastic Button) Maximum RPM: 25,000 Recom. RPM: 3800-5000RPM Quantity: 50 Pack Applications: Surface Prep, Removing Paint, Rust, Oxides, Corrosion, Scale, Deburring, Blending, Cleaning, Finishing, Polishing Description: .