| All returns accepted | ReturnsNotAccepted |
|---|---|
| Manufacturer Color | White |
| Color | White |
| Minimum Cabinet Opening | 15" |
| Material | Steel |
| Pullout Waste Container System | CAN-EBMD50W-R |
| Depth | 22-1/16" |
| Weight Capacity in Pounds | 50 |
| Brand | Hardware Resources |
| Type | Pullout Trash Can System |
| Model | CAN-EBMD50W-R |
| Height | 12-13/16" |
| Unit Quantity | 1 |
| Width | 15-3/16" |
Check the listing for details. 50 Quart White Double Can Kitchen Cabinet Pullout Trash Can System Bottom Mount. Color: White, Width: 15-3/16", Condition: New. Listed at 134.99 USD. 50 Quart Double Kitchen Cabinet Pullout Trash Container System For Minimum Cabinet OpeningOf 15" Finish: White Cans and lids sold separately Save room on the kitchen floor by tucking away trash cans in a cabinet with our double 50 qt white wire trashcan pullout. Simple wire construction assembles in minutes and installs with just four screws to the bottom of the cabinet. Slides out on 100 lb. rated full-extension slides. Comes with a wire handle for hinged door applications. Trash can and lids are sold separately as well as an optional door-mounting kit. Pullout fits in a 15" cabinet opening. To view available specifications and installation instructions select all product options. Heavy duty 100 lb. full extension ball bearing slides Thick Chrome Wire Construction Wire handle included Trash Cans are NOT included Retail packed with English, French and Spanish translations