| Style | Modern |
|---|---|
| Features | 🔥high performance🔥reliable quality🔥good stability |
| Warranty | 3 Year |
| Set Includes | See the description |
| Manufacturer Warranty | 3 Years |
| Year Manufactured | 2023 |
| Application | Multi-purpose |
| Cylinder Action | Single-Acting |
| Cylinder Type | Telescopic Cylinder |
| Suitable Media | Hydraulic Fluid |
| Bore Diameter | 120 mm |
| Maximum Pressure | 50 T |
| Stroke Length | 100 mm |
| Material | Tool steel |
| Compression Area | 78.5 cm² |
| Oil consumption | 635 cc |
| Height | 175mm |
| Weight | 12 KG |
| Brand | Unbranded |
Check the listing for details. 50-TON HYDRAULIC RAM JACK porta power type cylinder lifting jacks rams. Condition: New. Listed at 105.64 USD. 50-Tons Hydraulic Cylinder Jack Single Acting 4" Stroke (100 mm) Lifting Jack Ram 635cc. This is a new 50Ton Hydraulic Cylinder Jack. 1× Hydraulic Cylinder. Your satis faction is our ultimate goal. ☑ Chromium plated surface of piston, prolonging the service life of piston.