| MPN | 991012 |
|---|---|
| Brand | TOYO LED |
| Mounting Style | Through-Hole |
| Unit Quantity | 50 |
| Number of Pins | 2 |
| Country of Origin | China |
| Item Diameter | 1.8mm |
| Packaging | Bulk |
| Power Dissipation | 60mW |
| Light Intensity | 100mcd |
| Forward Current | 25mA |
| Nominal Voltage | 2.1V |
| Package/Case | 1.8mm |
| Viewing Angle | 50° |
| Forward Voltage | 2.1V |
| Brightness | 100mcd |
| LED Colour | AMBER |
| Lens Shape | Round |
| Nominal Current Rating | 25mA |
| Lens Surface | Amber |
| Wavelength | 605nm |
| Voltage Rating | 2.1V |
| EAN | 5063200278391 |
Check the listing for details. 50 x Amber 1.8mm LED Diffused 100mcd 50°. Condition: New, Made in China. Listed at 21.99 USD. 50 x Amber 1.8mm LED Diffused 100mcd 50° 50 x Amber 1.8mm LED Diffused 100mcd 50° £ 7.79 Ask a question 1.8mm LED with a diffused package suitable for general purpose applications including use as indicators, backlighting and signs. Pack size: 50 Suitable for through-hole mounting Cathode identified as the shorter lead Diffused Lens Excellent weather resistance Long lifespan About Us Shop related items eBay & Ecommerce Stores By.