| Brand | Switch Electronics |
|---|---|
| Mounting Style | Through-Hole |
| Unit Quantity | 50 |
| Number of Pins | 2 |
| Country of Origin | China |
| Item Diameter | 2mm |
| Packaging | Bulk |
| Power Dissipation | 78mW |
| Nominal Voltage | 3.1V |
| Brightness | 500mcd |
| Lens Surface | Green |
| Wavelength | 525nm |
| Viewing Angle | 90° |
| Light Intensity | 500mcd |
| Forward Current | 30mA |
| LED Colour | Green |
| Package/Case | 2mm |
| Lens Shape | Lighthouse |
| Nominal Current Rating | 30mA |
| Forward Voltage | 3.1V |
| Voltage Rating | 3.1V |
| EAN | 5063200251264 |
Check the listing for details. 50 x Green 2mm Lighthouse Diffused LED. Condition: New, Made in China. Listed at 23.93 USD. 50 x Green 2mm Lighthouse Diffused LED 50 x Green 2mm Lighthouse Diffused LED £ 9.09 Ask a question Lighthouse style LEDs with a diffused colour lens suitable for a wide range of applications including model railway. The LEDs have a long lifespan and wide viewing angle designed for through-panel applications. Pack Size: 50 High luminous flux Long lifespan Excellent UV resistance Colour diffused lens Technical Information Forward Current 30mA Forward Voltage 3.1V Typical Luminous Intensity 500mcd Wavelength 525nm Viewing Angle 90° Operating Temperature -40°C to +85°C About Us Shop related items eBay & Ecommerce Stores By.