| Country of Origin | China |
|---|---|
| Brand | Switch Electronics |
| Mounting Style | Through-Hole |
| Unit Quantity | 50 |
| Number of Pins | 2 |
| Item Diameter | 3mm |
| Packaging | Bulk |
| Power Dissipation | 108mW |
| Nominal Voltage | 3.1V |
| Brightness | 750mcd |
| Lens Surface | Green |
| Wavelength | 525nm |
| Viewing Angle | 120° |
| Light Intensity | 750mcd |
| Forward Current | 30mA |
| LED Colour | Green |
| Package/Case | 3mm |
| Lens Shape | Concave |
| Nominal Current Rating | 30mA |
| Forward Voltage | 3.1V |
| Voltage Rating | 3.1V |
| EAN | 5063200165769 |
Check the listing for details. 50 x Green 3mm Concave Diffused LED 750mcd 120°. Condition: New, Made in China. Listed at 22.91 USD. 50 x Green 3mm Concave Diffused LED 750mcd 120° 50 x Green 3mm Concave Diffused LED 750mcd 120° £ 7.19 Ask a question Green 3mm concave LED featuring a colour diffused package and 750mcd luminous intensity suitable for applications including use as indicators, backlighting and illumination. Pack size: 50 Luminous intensity: 750mcd Wavelength: 525nm Viewing angle: 120° Forward voltage: 3.1V Forward current: 30mA Suitable for through-hole mounting Cathode identified as the shorter lead 2.54mm lead pitch Colour diffused lens Excellent weather resistance Long lifespan About Us Shop related items eBay & Ecommerce Stores By.