| Brand | Luckylight |
|---|---|
| MPN | 254PGD1F-G5-2B |
| Part Manufacturer Number | 254PGD1F-G5-2B |
| Mounting Style | Through-Hole |
| Unit Quantity | 50 |
| Number of Pins | 2 |
| Country of Origin | China |
| Packaging | Bulk |
| Power Dissipation | 85mW |
| Nominal Voltage | 3.0V |
| Brightness | 1000mcd |
| Lens Surface | Green |
| Wavelength | 525nm |
| Viewing Angle | 130° |
| Light Intensity | 1000mcd |
| Forward Current | 25mA |
| LED Colour | Green |
| Package/Case | 2 x 5mm |
| Lens Shape | Rectangle |
| Nominal Current Rating | 25mA |
| Forward Voltage | 3.0V |
| Voltage Rating | 3.0V |
| Colour | Green |
| EAN | 5063200387000 |
Check the listing for details. 50 x Green Rectangle 2x5mm Diffused LED 1000mcd 130°. Color: Green, Condition: New, Made in China. Listed at 18.38 USD. 50 x Green Rectangle 2x5mm Diffused LED 1000mcd 130° 50 x Green Rectangle 2x5mm Diffused LED 1000mcd 130° £ 5.29 Ask a question Green rectangular 5mm LED featuring a diffused package and wide viewing angle suitable for general purpose applications including indication, backlighting and signage. Pack size: 50 Suitable for through-hole mounting Cathode identified as the shorter lead Colour diffused Lens Excellent weather resistance Long lifespan Wavelength: 525nm Forward voltage: 3.0V Forward current: 25mA Luminous intensity: 1000mcd Viewing angle: 130° About Us Shop related items eBay & Ecommerce Stores By.