| Brand | Switch Electronics |
|---|---|
| Mounting Style | Through-Hole |
| Unit Quantity | 50 |
| Number of Pins | 2 |
| Country of Origin | China |
| Item Diameter | 5mm |
| Packaging | Bulk |
| Power Dissipation | 60mW |
| Nominal Voltage | 2.0V |
| Brightness | 2200mcd |
| Lens Surface | Clear |
| Wavelength | 605nm |
| Viewing Angle | 30° |
| Light Intensity | 2200mcd |
| Forward Current | 25mA |
| LED Colour | Orange |
| Package/Case | 5mm |
| Lens Shape | Round |
| Nominal Current Rating | 25mA |
| Forward Voltage | 2.0V |
| Voltage Rating | 2.0V |
| EAN | 5063200169613 |
Check the listing for details. 50 x Orange 5mm Water Clear LED 2200mcd 30°. Condition: New, Made in China. Listed at 19.16 USD. 50 x Orange 5mm Water Clear LED 2200mcd 30° 50 x Orange 5mm Water Clear LED 2200mcd 30° £ 5.79 Ask a question Orange 5mm LED featuring a water clear package and 2200mcd luminous intensity suitable for applications including use as indicators, backlighting and illumination. Pack size: 50 Luminous intensity: 2200mcd Wavelength: 605nm Viewing angle: 30° Forward voltage: 2.0V Forward current: 25mA Suitable for through-hole mounting Cathode identified as the shorter lead 2.54mm lead pitch Water clear lens Excellent weather resistance Long lifespan About Us Shop related items eBay & Ecommerce Stores By.