| MPN | 991056 |
|---|---|
| Brand | TOYO LED |
| Manufacturer Part Number | 991056 |
| Mounting Style | Through-Hole |
| Unit Quantity | 50 |
| Number of Pins | 2 |
| Country of Origin | China |
| Item Diameter | 5mm |
| Packaging | Bulk |
| Power Dissipation | 60mW |
| Nominal Voltage | 2.0V |
| Brightness | 1000mcd |
| Lens Surface | Clear |
| Wavelength | 624nm |
| Viewing Angle | 45° |
| Light Intensity | 1000mcd |
| Forward Current | 25mA |
| LED Colour | Red |
| Package/Case | 5mm |
| Lens Shape | Round |
| Nominal Current Rating | 25mA |
| Forward Voltage | 2.0V |
| Voltage Rating | 2.0V |
| Colour | Red |
| EAN | 5063200176581 |
Check the listing for details. 50 x Red 5mm LED Water Clear 1000mcd 30°. Color: Red, Condition: New, Made in China. Listed at 19.12 USD. 50 x Red 5mm LED Water Clear 1000mcd 30° 50 x Red 5mm LED Water Clear 1000mcd 30° £ 4.99 Ask a question 5mm LED with a water clear package and high luminous intensity suitable for general purpose applications including use as indicators, backlighting and signs. Pack size: 50 Suitable for through-hole mounting Cathode identified as the shorter lead Water clear lens Excellent weather resistance Long lifespan Forward voltage: 2.1V Forward current: 30mA Luminous intensity: 1000mcd Viewing angle: 30° Wavelength: 630nm About Us Shop related items eBay & Ecommerce Stores By.