| MPN | 991132 |
|---|---|
| Brand | TOYO LED |
| Mounting Style | Through-Hole |
| Unit Quantity | 50 |
| Number of Pins | 2 |
| Type | Connector |
| Country of Origin | China |
| Item Diameter | 8mm |
| Packaging | Bulk |
| Power Dissipation | 60mW |
| Light Intensity | 6500mcd |
| Forward Current | 25mA |
| Nominal Voltage | 2.0V |
| Package/Case | 8mm |
| Viewing Angle | 30° |
| Forward Voltage | 2.0V |
| Brightness | 6500mcd |
| LED Colour | Red |
| Lens Shape | Round |
| Nominal Current Rating | 25mA |
| Lens Surface | Clear |
| Wavelength | 624nm |
| Voltage Rating | 2.0V |
| EAN | 5056240346748 |
Check the listing for details. 50 x Red 8mm LED Water Clear 5000mcd 30°. Condition: New, Made in China. Listed at 23.17 USD. 50 x Red 8mm LED Water Clear 5000mcd 30° 50 x Red 8mm LED Water Clear 5000mcd 30° £ 7.79 Ask a question 8mm LED with a water clear package and high luminous intensity suitable for general purpose applications including use as indicators, backlighting and signs. Pack size: 50 Suitable for through-hole mounting Cathode identified as the shorter lead Water clear lens Excellent weather resistance Long lifespan Forward voltage: 2.2V Forward current: 30mA Luminous intensity: 5000mcd Viewing angle: 30° Wavelength: 625nm About Us Shop related items eBay & Ecommerce Stores By.