| MPN | 981731 |
|---|---|
| Brand | Toyo LED |
| Mounting Style | Through-Hole |
| Unit Quantity | 50 |
| Number of Pins | 2 |
| Country of Origin | China |
| Item Diameter | 5mm |
| Packaging | Bulk |
| Power Dissipation | 90mW |
| Nominal Voltage | 3.0V |
| Brightness | 2000mcd |
| Lens Surface | Clear |
| Viewing Angle | 30° |
| Light Intensity | 2000mcd |
| Forward Current | 25mA |
| LED Colour | White |
| Package/Case | 5mm |
| Lens Shape | Round |
| Nominal Current Rating | 25mA |
| Forward Voltage | 3.0V |
| Voltage Rating | 3.0V |
| EAN | 5063200193762 |
Check the listing for details. 50 x White 5mm Water Clear LED 2000mcd 30°. Condition: New, Made in China. Listed at 19.55 USD. 50 x White 5mm Water Clear LED 2000mcd 30° 50 x White 5mm Water Clear LED 2000mcd 30° £ 5.79 Ask a question 5mm LED with a low profile water clear package offering low power consumption and a long lifespan suitable for general purpose applications including use as indicators, backlighting and signs. Pack size: 50 Suitable for through-hole mounting Cathode identified as the shorter lead Water clear lens Excellent weather resistance Long lifespan About Us Shop related items eBay & Ecommerce Stores By.