| Brand | Switch Electronics |
|---|---|
| Mounting Style | Through-Hole |
| Unit Quantity | 50 |
| Number of Pins | 2 |
| Country of Origin | China |
| Item Diameter | 5mm |
| Packaging | Bulk |
| Nominal Voltage | 3.3V |
| Brightness | 7000mcd |
| Lens Surface | Clear |
| Viewing Angle | 30° |
| Light Intensity | 7000mcd |
| Forward Current | 20mA |
| LED Colour | White |
| Package/Case | 5mm |
| Lens Shape | Round |
| Nominal Current Rating | 20mA |
| Forward Voltage | 3.3V |
| Voltage Rating | 3.3V |
| Colour | White |
| EAN | 5063200371702 |
Check the listing for details. 50 x White Flickering 5mm LED Clear 7000mcd. Color: White, Condition: New, Made in China. Listed at 26.26 USD. 50 x White Flickering 5mm LED Clear 7000mcd 50 x White Flickering 5mm LED Clear 7000mcd £ 9.19 Ask a question White LED housed in a round water clear 5mm diameter package, featuring an IC which produces a candle flickering effect. The LEDs are suitable for a range of applications and effects. Pack size: 50 Excellent weather resistance Candle flickering effect High reliability Standard directivity Forward voltage: 3.3V Forward current: 20mA Luminous intensity: 7000mcd Colour temperature: 6500K About Us Shop related items eBay & Ecommerce Stores By.