| Restocking Fee | No |
|---|---|
| Return shipping will be paid by | Buyer |
| All returns accepted | Returns Accepted |
| Item must be returned within | 30 Days |
| Refund will be given as | Money Back |
| Brand | Unbranded |
| Minimum Measurement | 0 in |
| Maximum Measurement | 6 in |
| SPC Output | None |
| Caliper Type | Digital Caliper |
| Resolution | 0.0005 in |
Check the listing for details. 500-193-30 300mm/12" Absolute Digital Digimatic Vernier Caliper A. Condition: New. Listed at 80.00 USD. Measuring speed: unlimited Accuracy : +/-0.001" Material: Stainless Steel DIY Supplies: Metalworking Measurement Range: 0-300mm Resolution: Decimals 0.0005" - Fractions to > 1/128" - Metric 0.01mm Features: 1. Hardened stainless steel construction with 4 way measurement: outer diameter, inner diameter, depth, and step. 2. Readout switches between inches and metric measurements with a push of the Inch/Metric button. 3. The Zero/ABS button allows for the display of the absolute coordinate or true position from the origin point. 4. Supplied in fitted plastic case. 5. Large and Clear LCD readout.