| Restocking Fee | No |
|---|---|
| Return shipping will be paid by | Seller |
| All returns accepted | Returns Accepted |
| Item must be returned within | 30 Days |
| Refund will be given as | Money back or replacement (buyer's choice) |
| Connector | Standard E-Type Connector |
| Return | 30 Days Free Return |
| bearings | Latch type with ball bearings |
| Contra Angle | 22000-27000RPM |
| Burs | Latch Burs (2.35mm) |
| Max. | 40,000 RPM |
| With | With water nozzle |
| head | latch/push |
| Air Motor | 18K-25Krpm/min,External single spray,4/2-Hole available |
| Rated Operating Air-Pressure | 2.5 Mpa-4.0Mpa. |
| Straight Nosecone | Ratio: 1:1,Max speed of 25000rpm/min |
| Fit Burs | Fit RA/CA Dia.2.35mm Burs |
| Ratio | 1:1 |
| Shipping | Ship from USA to USA, Ship from China to Other Countries! |
| Approve | CE, FDA |
| Means For Sterilizing | Prevacuumizing, Autoclave<135°C. |
| Brand | Yabangbang |
| MPN | Does Not Apply |
| Handpiece Type | Low Speed |
| Handpiece Angle | Contra Angle |
| Power Source | Pneumatic/Air |
| Hose Compatibility | 4 hole/2 hole |
| Intended Use/Discipline | Dental Laboratory |
| Chuck Type | Autochuck |
| Country/Region of Manufacture | China |
Check the listing for details. NSK Style Dental Pana Max LED High low Speed Handpiece Air Turbine kit 2/4 HoleS. Condition: New. Listed at 15.99 USD.