| Brand | TCL |
|---|---|
| Air Conditioner Features | No Additional Features |
| Air Conditioner Product Type | Window Unit |
| Air direction/circulation | 4-way |
| Appliance Category | A/Cs and Fans |
| BTU Cooling Rating (ASHRAE) | 5000 BTU |
| BTU Cooling Rating (DOE SACC) | 5000 BTU |
| BTU Heat Rating | No Heat |
| Color Family | White |
| Combined Energy Efficiency Ratio (CEER) | 11 |
| Control Type | Remote Control |
| Controls | Mechanical |
| Cord Length (ft) | 6 ft |
| Coverage Area (SqFt) | 150 Sq.Ft |
| Decibel (Sound) Rating | Not Measured |
| Energy Efficiency Ratio (EER) | 11.0 |
| Filter Type | Washable |
| Heater Included | Without Heater |
| Included | No Additional Items Included |
| Number of Fan Speeds | Variable Speeds |
| Number of cool settings | 3 |
| Plug Type | Parallel |
| Product Weight (lb) | 35.70 lb |
| Refrigerant Compatibility | R-32 |
| Returnable | 7-Day |
| Voltage (volts) | 115 |
| Wattage (watts) | 900 |
| Window Type | Single Hung |
| Certifications and Listings | CSA Certified |
| Manufacturer Warranty | 1 year limited |
| Product Depth (in) | 13.430 in |
| Product Height (in) | 14.5 in |
| Product Width (in) | 15.980 in |
| Window opening maximum height (in) | 0 in |
| Window opening maximum width (in) | 36 in |
| Window opening minimum height (in) | 0 in |
| Window opening minimum width (in) | 26 in |
| UPC | 7445049327344 |
Check the listing for details. 5000 BTU Window Air Conditioner, 150 Sq. Ft., Easy-To-Use, Reusable Filter, Comp. Condition: New. Listed at 185.29 USD. 5000 BTU Window Air Conditioner, 150 Sq. Ft., Easy-To-Use, Reusable Filter, Compact Design. Air Conditioner Product Type Window Unit. Appliance Category A/Cs and Fans. Appliance Series Not Applicable.