| Brand | Deeshe |
|---|---|
| Assembly Required | Yes |
| CFM | 5000 |
| Color Family | Black |
| Color/Finish | Black |
| Commercial/Residential | Commercial |
| Control Type | Remote Control |
| Cord Length (ft) | 9 ft |
| Decibel (Sound) Rating | 60 dBA |
| Fan Diameter (in) | 16-20 |
| Fan Features | High Velocity |
| Fan Type | Mounted Wall Fan |
| Material | Metal |
| Indoor/Outdoor | Indoor/Outdoor |
| Input Wattage (watts) | 160 |
| Number of Fan Speeds | 3 Speeds |
| Pack Size | 1 |
| Plug Type | Parallel |
| Power Type | Plug-In |
| Product Weight (lb) | 18.85 lb |
| Returnable | 90-Day |
| Voltage (volts) | 120 |
| Certifications and Listings | UL Certified |
| Manufacturer Warranty | 3 months |
| Product Depth (in) | 17 in |
| Product Height (in) | 30 in |
| Product Width (in) | 29 in |
| UPC | 313115856814 |
Check the listing for details. 5000 CFM 20 In. Orbital Remote Control Wall Mounted Fan. Condition: New. Listed at 194.43 USD. 5000 CFM 20 In. Moves Much Air: Built with 1/5 HP Powerful Motor and Turbo Blade. 5000 CFM high speed fan with 3 speeds. Fan Type Mounted Wall Fan. Cord Length (ft) 9 ft. Fan Features High Velocity.