| Item Dimensions D X W X H | 3.34"d X 2.2"w X 6.73"h |
|---|---|
| Manufacturer Part Number | Portable Jump Starter with Air Compressor |
| UPC | Portable Jump Starter with Air Compressor |
| Product Dimensions | 3.34"d X 2.2"w X 6.73"h |
| Battery Type | Lithium Polymer |
| Brand | Unbranded |
| Accessories | User Manual, 1*Air Pump Hose, 4*Air Nozzles, 1*Portable Storage Case, 1*User Manual, 1*Reminder Card, 1*Smart Jumper Cables, 1*USB-C Charging Cable |
| Type | Charger/Starter Combo |
| Unit Type | Unit |
| Battery Capacity | 20000 Milliamp Hours |
| Capacity | 20000mAh |
| Voltage | 12V |
| Peak Output Current | 5000 Amps |
| Amperage | 5000 Amps |
| Set or Single Item | Single Item |
| Features | Air Compressor, Portable, LED Light, LCD Display, Smart Jumper Cables, Automatic Stop Inflation, Overcurrent Protection, Overvoltage Protection, Overload Protection, Reverse Connection Protection, Overcharge Protection, Overdischarge Protection, Ultra Lightweight, Multiple Safety Protections |
| Unit Quantity | 5000A |
| Peak Amps | 5000Amp |
| Item Weight | 1.05 Kilograms |
Check the listing for details. 5000A Jump Starter with Compressor - Ultimate Emergency Backup Solution. Condition: New. Listed at 79.99 USD. 5000A Jump Starter with Compressor. This sleek, multifunctional device not only provides unmatched power to revive your vehicle's battery but also ensures that you're never caught off guard by a flat tire.