| Generator voltage | 48V |
|---|---|
| System Configuration | Hybrid |
| Maximum Input Power | 5000 W |
| Power Source | Wind |
| Maximum Input Voltage | Greater Than 200 V |
| Inverter Technology | Hybrid |
| Custom Bundle | Yes |
| Wattage | 5000-5999 W |
| MPN | Do Not Apply |
| Material | stainless steel , aluminum alloy |
| Brand | QIU7976 |
| Current Type | AC |
| Type | Permanent Magnetic Alternators |
| Voltage | 48V,96V,120V,220V,380V |
| Model | QIU7976-PMGNE5000 |
| Recommended Environment | Indoor/Outdoor |
| Features | All Daylight Conditions, Automatic Voltage Detection, Brushless Motor, Corrosion Resistant, Daylight Operation, Fixed Guyed, Flexible, Foldable, Freestanding |
| Resistance Properties | Abrasion Resistant, Acid Resistant, Antimicrobial Resistant, Chemical Resistant, Childproof, Child Resistant, Corrosion Resistant, Dustproof, Dust Resistant, Fade Resistant, Waterproof |
| Charging Mode | MPPT (Maximum Power Point Tracking) |
| Country/Region of Manufacture | China |
| Application | Agriculture/Farming, Aquaculture, Automotive, Back-up Power, Camping/Hiking, Commercial, Electronics, Home/Garden, Irrigation, Marine |
| Protection Properties | Anti-island Protection, Black Current Protection, Discharge Protection, Freeze Protection, Frost Protection, Lightning Protection, Low Voltage Protection, Open Circuit Protection, Overcharge Protection, Overcurrent Protection |
| Power | 5000 W |
Check the listing for details. 5000W 333rpm Permanent Magnet Generator Alternator & Off Grid Charge Controller. Condition: New. Listed at 1563.41 USD. Rated Power: 5000W. permanent magnet generator rotor using patented alternator, together with the special stator design, effectively reduce the generation of resistance torque, while allowing more wind turbines and generator has good matching characteristics, the unit runs reliability.