| eBayUserID | mobilebuy |
|---|---|
| Type | Voltage Converter Transformer |
| Features | Indicator Light, On/Off Switch, Lead, Safety Fuse |
| Features 1 | Heavy Duty |
| Brand | TBvechi |
| Max. Power | 5000W |
| Output Voltage | 110V&230V AC |
| Input Voltage | 110v/220V AC selectable |
| Plug Type | United States |
| Voltage Conversion | Step-Up/Step-Down |
| Smart Home Compatibility | Not Applicable/Not Available |
| Number of Outlets | 6 |
| Maximum Compatible Appliance Wattage | 5000W Peak 3000W Rated |
| MPN | Does not apply |
| Color | Black |
| Manufacturer Warranty | 2 Years |
Check the listing for details. 5000W Step Up/ Down 220v to 110v Electrical Power Voltage Converter Transformer. Color: Black, Condition: New. Listed at 108.80 USD. Description: 5000 Watt Voltage Converter Transformer Heavy Duty Step Up/Down Convert From 110-120 Volt To 220-240 Volt And From 220-240 Volt To 110-120 Volt Circuit Breaker Protection The Machine Is Peak Power At 5,000 Watts Maximum. It Features a Heavy-Duty Cord With a Standard Us 3-Prong Plug.There Are a Total Of 6 Outputs On The Front Panel. 3 Designated For 110 Volts With a Us Standard Outlet, The Other 3 For 220 Vxingolts With a Universal Outlet. And Most Importantly, All 6 Outputs Can Be Used Simultaneously & Continuously. Wide Application: The Voltage Transformer Converter Can Be Used With Any Kind Of Appliance Or Device,Such As Rice Cookers, Hot Water Pots, Household Food Mixers, Blenders With The Maximum Power Consumption below 3000 Watts.