| Country of Origin | Unknown |
|---|---|
| Feature3 | Stable characteristic,high reliability |
| Features | Cord |
| Voltage Conversion | Step-Up/Step-Down |
| Brand | Unbranded |
| Type | Voltage Converter Transformer |
| Material | Iron, Aluminum |
| Color | Black |
| Model | ST-5000 |
| Power | 5000W |
| Voltage | 110-220V |
| Current | 22.7A |
| Frequency | 50HZ/60HZ |
| Insulation Grade | E Grade |
| Overload Protection | Yes |
| Efficiency | 85% |
| Shape | Rectangular |
| Product Size | 22*29.5*20.5cm/8.66*11.61*8.07in |
| Package Size | 36.8*26.5*22.5cm/14.49*10.43*8.86in |
| Net Weight | 11.8kg/26.01lns |
| Gross Weight | 12.5kg/27.56lbs |
| Output Voltage | 220V/110V |
| Input Voltage | 110V/220V |
| Maximum Compatible Appliance Wattage | 5000 W |
Check the listing for details. 5000W Step Up/Down Transformer Regulator/Stabilizer 120V-220V 220V-110V Voltage. Color: Black, Condition: New, Made in Unknown. Listed at 110.71 USD. 5000 Watt Voltage Transformer Converter with Builtin Regulator Step Up/Down 110V/220V Description This transformer can change the voltage from 110V to 220V or 220V to 110V. It has overload protection, so you don't have to worry about safety issues caused by overloads. This step-up/down transformer provides you with a safe, reliable, economical and convenient solution to meet your requirements for voltage conversion. Key Features Quality Materials: This transformer is made of iron and aluminum which is wear-resistant and rust-resistant. Therefore, it is durable, sturdy, and has a long service life. High-Quality Coils: This transformer uses high-quality coils with low standby loss, long service life and a high energy conversion rate. High Efficiency and Energy Saving: Built.