| Sub-Woofer Depth | 7-3/4 Inches |
|---|---|
| System Configuration | 2.1 Channel |
| Shape | Rectangular |
| Headphone Jack | 1 x 1/8" |
| Sub-Woofer Maximum Low Frequency | 35 Hz |
| Tuned Port Size | 2-1/2 Inches |
| MPN | 33240 SHUS0190190 |
| Satellite Speaker Height | 5-1/2 inches |
| Audio Inputs | 3.5 mm Jack, Stereo L/R RCA |
| Unit Type | Unit |
| Satellite Speaker Width | 4 Inches |
| Sub-Woofer Width | 5-5/8 Inches |
| Sub-Woofer Driver Diameter | 4 Inches |
| Unit Quantity | 1 |
| Frequency Response | 35 Hz to 18 kHz |
| Plug Regional Fitment | Type A |
| Sub-Woofer Cabinet Port | Tuned Port |
| Satellite Maximum High Frequency | 18 kHz |
| Total Power Rating | 50 watts |
| Compatible Brand | Universal |
| Satellite Nominal Impedance | 4 ohms |
| Sub-Woofer Nominal Impedance | 4 ohms |
| Electrical Requirements | AC 120 VAC @ 60 Hz |
| Sub-Woofer Height | 9-1/2 Inches |
| Sub-Woofer Driver Type | Long-Throw Woofer |
| Color | Black & Gray |
| Compatible Model | Universal |
| Maximum Sound Pressure Level (SPL) | 70 dB |
| Crossover Frequency | 150 Hz |
| Satellite Speakers (each) Driver Diameter | 3 Inches |
| Brand | Altec Lansing |
| Satellite Driver Type | Full-Range |
| Type | Portable Speaker System |
| Input Impedance | 10k ohms |
| System THD (distortion) | .35 % THD |
| Model | ALTEC LANSING 221 |
| Connectivity | Wired |
| Satellite Speaker Depth | 3-3/4 Inches |
| Power Rating RMS | 25 watts per channel |
Check the listing for details. ALTEC LANSING 221 2.1 Multimedia Computer Stereo Speaker System with Manual. Color: Black & Gray, Condition: Used. Listed at 65.00 USD. Here is a beautiful Altec Lansing 221 stereo sound system that is in excellent condition. The speaker’s fronts are clean and sharp; the speakers surround rubber is in perfect condition; the Grills ar e in great condition.