| Brand | turitrade |
|---|---|
| Type | Telescopic Ladder |
| Number of Steps | 1 |
| Features | Manual Folding |
| Color | Sliver |
| Item Width | 7.87 in |
| Manufacturer Part Number | TR70076 |
| Material | Aluminum |
| Mounting Type | Bolt-On |
| Model Name | RV Steps |
| Product Type | Single Caravan / RV Step |
| Item Length | 20.15 in |
| Model | rv steps |
| Load Capacity | 150 kg |
| Item Height | 139mm |
| Manufacturer Warranty | 1 Year |
Check the listing for details. Aluminum 1 Step Pull Out Retractable RV Camper Platform Steps Stair Anti-Slip. Color: Sliver, Condition: New. Listed at 78.03 USD. Description: Manually-Operated RV Stairs Provide Safe, Fast, Comfortable Entry to Your Recreational Vehicle for Amazing On-the- Road Convenience | Set Includes 1-Step Platform for Easy Mounting Under RV Doorway 150 kg. Capacity To Extend, Simply Pull the Unit Out & Allow the Spring to Lock Into Place; To Retract, Push Against the Unit Until it Neatly Folds & Stores Under the RV Low-Maintenance Model Offers Failproof Access to Your Camper, Allowing Family & Friends to Quickly Come & Go With Minimal Effort Featuring a Double Step Configuration, These Formidable Manual Steps are Built of Heavy-Duty Aluminum & Solid Steel Materials for Smooth, Consistent Lifetime Operation .