| Thread Length of J-Hooks | 103mm / 4'' |
|---|---|
| Color | Black |
| Manufacturer Part Number | BTD037-BK |
| Bolt Center To Bolt Center Length | 190mm / 7.50" |
| Tie Down Bracket Overall Length | 220mm / 8.66" |
| Brand | ANNX |
| Type | Hold-Down |
| Manufacturer Warranty | 6 Months |
| Fitment | Fits Batteries with a 6.75" or Less Width |
| Length of J-Hooks | 250mm / 10'' |
| Finish | Anodized |
| Width | 44mm / 1.73'' |
Check the listing for details. Aluminum Battery Fixed Bracket Retaining Clamp Tie Down Holder 10'' J-Hook Bolt. Color: Black, Width: 44mm / 1.73'', Condition: New. Listed at 11.95 USD. (2) The total length of the battery tie down bracket is 218 mm (8.58"), the distance between the bolt centres 190 mm (7.48") and the length of the bolt is 250 mm (10"). --- Tie Down Bracket Overall Length: 8.66" (220mm).