| Number Of Pieces | 100 |
|---|---|
| Set Name | Box Of 40 |
| Item Package Quantity | 1 |
| Compatible Groove Diameter | 0.1875 |
| Fastener Size | 3/16 X 1/4" |
| Fastener Type | Blind |
| Finish Type | Zinc |
| Size | 3/16 X 1/4" |
| Part Number | Bra-021-100 |
| Maximum Shear Strength | Approximately 250-300 Mpa |
| Color | Silver |
| Head Style | Domed |
| Item Shape | Round |
| Model Number | 014973121167 |
| Exterior Finish | Aluminum |
| Thread Size | 3/16" |
| Material | Aluminum |
| Unit Count | 1.0 |
| EAN | 0014973121167 |
| ISBN | 0014973121167 |
| Package Dimensions LxWxH | 3.1x2.3x2.2 Inches |
| Weight | 0.3 Pounds |
| UPC | 014973121167 |
Check the listing for details. Aluminum Rivets 3/16 Medium Blind Fastener Pop Hardware Repair 100 PCS. Color: Silver, Condition: New. Listed at 24.15 USD. Type: Blind Rivet. Material: Aluminum.