| Brand | menbager |
|---|---|
| MPN | 1471778 |
| Color | Silver |
| Features | Foldable,Portable |
| Load Capacity | 330 lbs / 150 kg |
| Material | Aluminum |
| Type | Folding Ladder |
| Item Height | 20'' / 50.8 cm |
| Item Length | 29.9'' / 76 cm |
| Item Weight | 14 lbs / 6.55 kg |
| Item Width | 11.8'' / 30 cm |
| Maximum Reach Height | 20'' / 50.8 cm |
Check the listing for details. Aluminum Step Stool 330lbs Non-slip Folding Work Platform Drywall Ladder. Color: Silver, Condition: New. Listed at 46.90 USD. Feature:Are you working alone on repairs or painting high places? If so, you need a reliable and safe platform to assist you. A high-strength aluminum aluminum step stool boasts an impressive loading capacity of 330 lbs, providing a reliable and secure working surface for all your projects.Our step bench can be easily folded, making it convenient for storage and transportation. With just a few seconds, you can fold or unfold the platform, saving time and effort to focus on completing your tasks efficiently.The Velcro on the bench ladder prevents it from falling apart and makes it easy to carry and transport. This ergonomic feature enables easy carrying and transportation, enhancing the bench ladder’s portability.The foldable step stool’s surface .