| All returns accepted | ReturnsNotAccepted |
|---|---|
| Material | Aluminum |
| Item Thickness | 1.5 in |
| Shape | Square |
| Color | Black, Brown, Bronze, Silver |
| Fixings Supplied | No |
| MPN | 1001 |
| Additional Parts Required | Yes |
| Brand | NCO Handrail |
| Type | Railings |
| Picket Spacing | 3 in |
| Assembly Required | Yes |
| Manufacturer Warranty | 1 Year |
| Item Height | 42 in/ 36 in |
| Number in Pack | 1 |
| Top Shape | Flat |
| Style | Modern |
| Features | Durable |
| Country/Region of Manufacture | America |
| Finish | Powder Coated |
| Item Width | 1.5 in |
| Fixing Type | Screw |
| Item Weight | 2lb |
Check the listing for details. Aluminum Surface Mounted Cable Railing Post. Color: Black, Brown, Bronze, Silver, Condition: New. Listed at 100.00 USD. Aluminum Surface Cable Railing Post 1 1/2'' x 1 1/2'' square. 1/4" thick. These posts are made of aluminum and are corrosion resistant. Will not rust. These posts listed are for 42" code requirements. We also have 36" code requirement posts. Please specify with us before ordering what posts you need. These posts are available in multiple colors. These are made in the USA. We have these in stock but please allow 3-5 business days for shipping. *******IMPORTANT********* **Surface = mounted on top of deck****Middle= non-tension pass through middle posts****End = posts for ending and beginning cable runs****Corner = post used for turning a 90-degree corner**