| Brand | GARVEE |
|---|---|
| Load Capacity | 440LBS |
| Item Height | 2.7" |
| Type | Work Plank |
| Manufacturer Warranty | 5 Years |
| Item Weight | 38LBS |
| Item Length | 96"-156" |
| Item Width | 12.5" |
| Color | Silver |
| Material | Aluminum |
| Features | Portable |
Check the listing for details. Aluminum Work Plank 8-13ft Telescoping Plank 440Lbs Capacity Skid-Proof Platform. Color: Silver, Condition: New. Listed at 159.59 USD. 440 lbs Weight Capacity: High-strength aluminum structure can support up to 500 lbs (226.8 kg), accommodating one or two persons standing on the plank for work. Thickened Aluminum Material: The upgraded aluminum material makes the ladder plank quite rugged and relatively portable.