| NOTE | Only applicable to 3inch/3.5inch US outdoor junction box. |
|---|---|
| Brand | ALUSSO |
| Type | Flood Light |
| Sensor Type | Light / Motion |
| Lighting Technology | LED |
| Installation Area | Outdoor |
| Features | Dusk-to-Dawn, Energy Efficient, Energy Saving, Rotating Head, Waterproof, Weather Resistant, PIR Motion Sensor, 3CCT Adjustable 3000K 4000K 6500K, 3 Modes (Dusk to Dawn/Auto/On Time) |
| Power Source | Hardwired |
| Number of Lights | 1 |
| Color | Black |
| Light Color | Warm White, Cool White, Natural White |
| Power Consumption | 30 W |
| Control Style | Switch |
| Voltage | 120 V |
| IP Rating | IP65 |
| Material | Plastic |
| Year Manufactured | 2025 |
| Mounting | Wall Mounted, Soft Mounted |
| Lumens | 2700 lm |
| LED Chip Code | 2835 |
| Bulb Life Hours | More Than 50,000 Hours |
| Model | D2D |
| Item Height | 5.12" |
| Item Length | 9.45" |
| Item Weight | 1.52 pounds |
| Item Width | 6.9" |
| Manufacturer Warranty | 3 Years |
Check the listing for details. ALUSSO 2700LM LED Security Floodlight Motion Detection / D2D Light 3CCT Outdoor. Color: Black, Condition: New. Listed at 28.99 USD. ✅【Bright 2700LM LED Security Lights】 Illuminate your outdoor spaces with our powerful. Luminous Flux: 2700lm. Easily selected via the motion sensor outdoor lights back dip switch, ideal for creating ambiance or bright security lighting.