| Stove Type Compatibility | Electric, Gas, Induction |
|---|---|
| Shape | Round |
| Color | Black |
| Item Diameter | 8 in |
| Type of Oven | Electric, Induction |
| Set Includes | Frying Pan |
| Brand | alva |
| Type | Frying Pan |
| Heat Resistance | 450°F |
| Item Height | 8 in |
| Features | Non-Stick |
| Surface Coating | Non-Stick |
| Item Width | 8 in |
| Country of Origin | China |
Check the listing for details. Alva Forest Frying Pan 8 Inch. Color: Black, Condition: New, Made in China. Listed at 30.00 USD. New