| Country of Origin | China |
|---|---|
| Brand | Amaran |
| MPN | MA0006014P |
| UPC | 6977162450995 |
| Manufacturer | Amaran |
| Type | Softboxes |
| Unit Quantity | 1 |
| Unit Type | Unit |
| Color | Black |
| Compatible Brand | Universal |
| Compatible Series | Universal |
| Features | One Snap Setup |
| Item Length | 120 cm |
| Item Width | 30 cm |
| Manufacturer Warranty | 1 Year |
| Model | amaran Light Box 30x120 |
| Mount Type | Bowens Mount |
| Series | amaran Light Box |
| Slave/Flash Connection | Bowens Mount |
| Softbox/Diffuser Shape | Rectangular |
| Softbox/Diffuser Size | 30x120 cm |
Check the listing for details. amaran Light Box 30x120 One Snap Setup Narrow Rectangular Bowens Mount Softbox. Color: Black, Condition: New, Made in China. Listed at 83.99 USD. Amaran Light Box 30x120 Carrying Bag. By simply pulling on the speed ring handle to lock, the amaran Light Box 30x120 can snap into its long, rectangular shape in one second, making it faster and easier than ever to build and break down your softbox.